PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Четверг 17.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Historie společnosti Bohemia Sekt [ История (архивный документ) ]

Bohemia Sekt, Českomoravská vinařská akciová společnost,
historicky a fakticky

Začátek výroby ve Starém Plzenci se datuje od roku 1942, kdy zde začala působit společnost s ručením omezeným Českomoravské sklepy šumivých vín. První produkt, který vyšel z prostorů někdejšího pivovaru, se objevil na trhu v roce 1945 pod názvem Black Widow. Vzápětí začala výroba Château Radyně. Na přelomu čtyřicátých a padesátých let se odehrála v podniku krátká, leč důležitá peripetie: působil zde dočasně francouzský odborník Louis Girardot, který předával svým českým kolegům svoje zkušenosti z výroby šampaňského vína přímo v provozu. Od roku 1953 se začal specializovat definitivně na produkci šumivých vín. Objem výroby pak zvolna stoupal až do roku 1970, kdy došlo ke kvantitativnímu zlomu: po zahájení provozu na nové - kontinuální - lince překročil objem výroby sektů první milion litrů za rok. Roku 1978 byla zavedena nová technologie, tzv. transferní metoda (transvals), která přinesla další navýšení půl milionu litrů roční produkce. Důsledkem dalších investic do výroby (v letech 1979-1985 a pak v roce 1992) byla produkce téměř šesti milionů litrů šumivého vína a šumivých nápojů ročně.

Významným mezníkem historie společnosti byl 1. leden 1991, kdy vznikl delimitací ze státního podniku České vinařské závody Praha samostatný právní subjekt Vinařské závody, státní podnik, Starý Plzenec. K 1. květnu 1992 pak byla založena akciová společnost Vinařské závody Starý Plzenec. Konečně v červenci 1995 bylo z vůle valné hromady akcionářů změněno jméno firmy na Bohemia Sekt, Českomoravská vinařská akciová společnost. Ta se v roce 1996 i 1997 umístila - a to jako jediná z českých vinařských firem - v žebříčku stovky nejlepších společností České republiky.

V téže době se do popředí zájmu společnosti dostalo rozšíření sítě trvalých dodavatelů hroznů a vín s vysokou jakostí a speciálních vín na výrobu sektů z vinařských oblastí jižní Moravy. Společnost investovala do nákupu mladých vinic a pozemků pro jejich další výsadbu. V Sedlci u Mikulova byla založena s její majetkovou účastí společnost s ručením omezeným Českomoravské vinné sklepy.

Počátkem roku 2001 uskupení Bohemia Sekt představilo na tiskové konferenci dlouhodobou strategii uskupení zaměřenou na upevňování a posilování pozice uskupení, profilování akciové společnosti Bohemia Sekt ve Starém Plzenci jako renomovaného výrobce šumivých vín a akciové společnosti Víno Mikulov jako nejvýznamnějšího výrobce révových tichých vín v České republice.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.bohsekt.cz

AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 2, 07.03.2004 v 13:22 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA