PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Суббота 05.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Opavský kroj [ Lidové oblečení - kroj ]

Opavský kroj uchovává styl oblečení s ohlasy městské módy 19. stol. a vykazuje řadu společných rysů s některými kroji z hospodářsky prosperujících oblastí Čech.

Pokročilé Opavsko již v 19. stol. přijímalo impulsy módy, na oděvu užívalo nové tovární materiály a přizpůsobovalo se dobovým tendencím. Nutno připomenout, že na severní Moravě obecně hrál důležitou roli i německý živel, s nímž kroje často přijímaly západoevropský ráz šatu.

Na Opavsku se tradiční kroje nosily zhruba jen do poloviny 19. století. Ženské kroje mají dosti obecný styl své doby. Na svrchní kusy, sukně, zástěry a vatované "špensry" se užívají např. šanžánové hedvábí či jemně vzorované brokáty. Na léto a obecně k dívčímu oblečení se vybírají jemné bavlněné tkaniny s drobným květovaným potiskem a vzorováním. Sukně ženského kroje je velmi široká, rozložitá, sahající často k zemi, živůtky měkké, obvykle zdobené řadami knoflíčků, košilky s krátkými rukávy.

Svérázné jsou čepce. Jednak bílé, jemně vyšívané na dýnku, lemované valencienskou krajkou, jednak zdobené rozvinutější výšivkou s množstvím zlatých flitrů a skleněných korálků.

Druhý typ okázalého čepce je z barevného hedvábí a sametu se zlatě vyšitým dýnkem a kolem okraje lemovaný zlatou krajkou a šedou králičí kožešinou. Čepec má tvar středověké karkule s protáhlými oušky a dlouhými stuhami.

Slezské stuhy jsou charakteristické svou šíří a jemným vzorkem, ladícím se stylem kroje. Vázaly se kolem čepců, uvazovaly se v pase mašlí dopředu a často tvořily dominantní ozdobu oblečení.

Muži přejímají brzy temné dobové ustrojení s dlouhými kalhotami, obvykle zasunutými do holinek, bílé košile, vesty a kazajky s kovovými knoflíky, dobové klobouky, např. i cylindry a tmavé hedvábné šátky pod krkem.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: uživatel č. 705 org. 56, 11.05.2004 v 13:53 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA