PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Суббота 19.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Historie obce Kostelec [ История (архивный документ) ]

Archeologické nálezy z období počátku lidské civilizace jsou v celé jihlavské oblasti velmi chudé. Z toho lze vyvozovat jen řídký výskyt pravěkých lidí v této části Vysočiny, kteří tu zřejmě nezaložili žádná trvalá sídla. Platí to i pro Kostelecko.

Z ojedinělých nálezů víme, že se sem občas zatoulal neolitický lovec v honbě za zvěří, ale nikde se zde neusazoval.

Nejstarším civilizačním projevem bylo tak zřízení obchodní stezky, zvané Haberská, která pravděpodobně vznikla již v dobách Římské říše a spojovala Českou kotlinu přes Moravu s rakouskou Vindobonou. Tato stezka procházela důležitější stezka Humpolecká, známá z počátků 13. století která běžela paralelně s Haberskou a procházela od Humpolce, Krasoňova a Branišova přes Kostelec do Třeště a dále na jih. V Kostelci tak překračovala řeku Jihlavu a zřejmě se zde nalézal říční brod. Obchodní stezky musely být střeženy, a také udržovány průchodné, protože procházely místy hustým lesem s noha houštinami, ale též bažinami a rašenilišti.

Panovníci sousedních zemí jednak šetřili hraniční hvozd před devastací jako přirozenou ochranou bariéru své země, jednak k ostraze obchodních stezek zřizovali v jejich průběhu ve hvozdu strážní útvary. O jejich existenci dodnes svědčí řada zeměpisných názvů kopců, rybníků a osad. Jména Stráž, Varta, Ostrážka, ale i jména vsí Střítež a Střížov jsou od těchto útvarů odvozena. Tato sídla byla ve svých počátcích velmi malá, pouhé dvorce či statky a lidé v nich (dobově nazývaní ztras) měli tu své povinnosti i určitá privilegia. Povinností bylo hlídat, aby touto cestou do země nevešel nikdo bez zvláštního povolení knížete, stráže měly hlídat hranici a kont hlídky po krajině. Kdyby se blížil nepřítel, měly ho zdržovat zákopy a záseky a zdaleka viditelnými ohni na výšinách signalizovat blížící se nebezpečí. Také měly chránit kupce s náklady a doprovázet je. Za to byly tito lidé zproštěni všech robot a dávek, nesměli být potahováni k stavění hradů či hotovosti zemské a směli výsadně pobírat užitek z celé pohraniční krajiny s výhradou, že budou šetřit lesů, nebudou je mýtit a dělat z nich pole.

Strážní sídla, jejichž obyvatelé se původně živili jen lovem a chovem dobytka, se postupně rozšiřovala a získávala charakter vesnic. Stavěly se v nich kaple a kostely, zpočátku dřevěné, později zděné. Tyto kostely bývaly opevněné, aby v případě nebezpečí skýtaly útočiště veškerému obyvatelstvu vesnice. I samo slovo kostel vzniklo ze slova castellum, znamenající totéž co pevnost či tvrz.

Podobný historický vývoj lze vztáhnou k našemu Kostelci, neboť zde do 19. stol nesl rybník název Stráž a výrazná stavba zdejšího kostela vykazuje neklamné známky fortifikace - umístění na návrší nad řekou s okrouhlým opevňovacím valem. Tato dominanta vtiskla celé osadě jméno.

Podle přetrvávající tradice, uváděné jak českými tak německými zdroji, stávala na svahu Kosteleckého vrchu dávná vesnice v místech vzdáleném od vsi asi čtvrt hodiny chůze, kde dnes roste les. Pokud tato ves existovala (není o ní žádný písemný záznam), musela se v průběhu 13. století sloučit s osadou kolem kostela, k níž se pak vztahují první dochované listinné zápisy. Ty nezvratně dokazují existenci Kostelce - Wolframsu druhé polovině 13. století.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 18.08.2004 v 14:34 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA