PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Четверг 03.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Historie obce Těchlovice [ История (архивный документ) ]

První písemná zmínka o Těchlovicích pochází z roku 1318, kdy zde žila jakási Perchta z Těchlovic. V 15. století se podle osady psalo již několik vladyků, z nichž nejznámějším je Martin řečený Kladný z Těchlovic, připomínaný roku 1411. V 16. století pak proslul zvláště Václav Donát Přímský z Těchlovic. Vesnice nicméně tehdy patřila městu Hradec Králové, a to až do roku 1547, kdy mu byla formou konfiskace odňata a prodána Janovi z Pernštejna. Ten ji hned následujícího roku prodal Zdeňku Zárubovi z Hustířan. Část vsi ale odkoupil Bernard Jestříbský z Rýzmburka a připojil ji ke svému statku Boharyně. Zanedlouho byla vesnice opět spojena a patřila rodu Zárubů z Hustířan. V roce 1644 byl majitelem Těchlovic Otto Tycho de Brahe, po jeho smrti je získala jeho manželka Kateřina Lidmila de Brahe, rozená Kapříková z Lesonic. Ta je však v roce 1662 prodala Ferdinandu Bonaveturovi hraběti Harrachovi, jenž je připojil ke svému statku Stěžery, s nimiž pak Těchlovice sdílely společný osud i v následujících staletích.

Od roku 1762 měly Těchlovice vlastní školu, která pro nedostatek žáků bohužel zanikla po více než dvousetleté činnosti v roce 1974, takže v současnosti je v obci pouze škola mateřská. Přestože zde nevzniklo nikdy vrchnostenské či správcovské sídlo a obec se tak nemůže pochlubit zámeckou architekturou, i zde bylo v 19. století a počátkem 20 stol.etí Postaveno z iniciativy místních obyvatel několik drobných sakrálních objektů, které mají dnes historickou hodnotu. Patří mezi ně vedle pseudogotické kapličky sv. Panny Marie zejména socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1822, stojící na okraji obce při silnici do Libčan, a pískovcový kříž s ukřižovaným Kristem z roku 1900, který lze spatřit u zrušené prodejny v centrální části obce. Poblíž se nalézá i památník padlým v první světové válce. Na tomto památníku, jehož kompoziční součástí je pískovcové sousoší lva stojícího vítězoslavně na prsou rakouské orlice, jsou vytesána jména 18 těchlovických mužů padlých v letech 1914-18.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://sweb.cz/Ou-Techlovice

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 27.08.2004 v 09:06 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA