PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Среда 02.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Historie obce Česká Čermná [ История (архивный документ) ]

Nejstarší získané údaje o osídlení naší obce

Z historického hlediska se posuzuje vznik obce dochovaným nejstarším zápisem. Přesné datum založení obce Česká Čermná není známo. Spolehlivě lze vycházet až ze zápisů, kde se mluví o Čermná Tamchynově nebo jen o Čermné. Čermnou Tamchynovou se obec nazývala v době, kdy ji jako manství držel od roku 1448 (podle J. M. Ludvíka od roku 1444) rod Tamchynů z Doubravice. První zachovaný zápis náchodského zboží patřícího Bočkovi z Kunštátu a z Poděbrad v roce 1415 Čermnou neobsahuje, ale uvedeny v něm jsou už Lipí, Jizbice, Peklo a Dobrošov.

V roce 1444 se slovutný panoš Tamchyn dobrovolně připojil ke zhotovení mostu u Bielovce. To znamená, že v té době byla upravena i cesta přes Březovou.

V zápisech náchodského panství z roku 1497 a 1500 se připomínají manové (zemané a svobodníci) příslušní k Náchodskému hradu a osvobození od pánů rodu Poděbradského. Mezi nimi je i Čermná Tamchynova s držiteli od roku 1444 panošem Janem Tamchynem z Doubravice a od roku 1488 panošem Matúšem (Mazánkem) z Náchoda.

Po smrti krále Jiřího obdržel jeho syn Jindřich mimo jiné i panství náchodské. Po něm přešlo do vlastnictví zřejmě Špetlům z Janovic a ti jej prodali v roce 1533 p. Vojtěchu z Perštejna a na Pardubicích. V soupise prodaného majetku je uvedena i Čermná Tamchynova, čili Česká. Noví pánové se v Náchodě dlouho nezdrželi a Jan z Perštejna prodal panství roku 1543 p. Zikmundovi Smiřickému ze Smiřic.

Berní rula (1651 - 1654), Tereziánský katastr český - SUS Praha (1713), Tereziánský katastr český při revizitaci - SUS Praha (1721), tzv. Nývltův urbář náchodského panství (1738 - 1739), Tereziánský katastr, soupis rustikálu (1748 - 1757).

Osídlení obce od doby očíslování domů

V Čechách bylo oficiálně zavedeno číslování domů v rámci tzv. tereziánských reforem od října 1770 do poloviny roku 1771. V té době bylo v naší obci evidováno celkem 28 domů.

Dvacáté století v naší obci

Počátkem 20. století měla obec komunikační spojení s Náchodem a jeho okolím po prašných silnicích přes osadu Polsko, po kraji Dobrošova a přes osadu Amerika. Opačným směrem okolo borovského hřbitova. Nezměnila se cesta ani do Březové. Současná silnice byla dobudována v roce 1921, bezprašný povrch dostala až po 2. světové válce. Autobusové spojení na trase Náchod - Nový Hrádek bylo zahájeno v roce 1928. Elektrická energie byla přivedena do obce v roce 1930. Telefonní spojení dostala četnická stanice v roce 1928, veřejná hovorna byla na poště od roku 1930. První veřejný vodovod byl zřízen v roce 1955.

Státní a veřejné instituce byly zastoupeny jen dvoutřídní obecnou školou, spořitelním a záložním spolkem a oddělením finanční stráže. Četnická stanice byla zřízena v roce 1905 a pošta v roce 1914. Působila tu však knížecí lesní správa. Obytná zástavba odpovídala sociálnímu složení obyvatel. Zemědělské usedlosti a chalupy tvořily její podstatnou část. Jen škola, dvě hospody a kovárna měly další podlaží. Obytné části zemědělských usedlostí byly převážně dřevěné - roubené, kdežto chlévy mívaly obvodové zdivo kamenné.

Politický a společenský život se u nás začal rozvíjet pozdě. Na počátku století tu působil Sbor dobrovolných hasičů, Tělovýchovné jednoty Sokol a Orel a Národní jednota severočeská (podpůrný spolek českých menšin v pohraničí). Po první světové válce tu začaly pracovat i organizace politických stran: lidové, národně socialistické, živnostenské a později i dalších.

Během tohoto století bylo postaveno asi 60 nových obytných stavení, asi 25 domků bylo od základu přestavěno a přibližně stejný počet prodělal základní stavební rekonstrukci. Vybavení domácnosti se plně elektrifikovalo.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.ceskacermna.wz.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 30.08.2004 v 08:05 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA