PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Суббота 05.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

První zmínky o vsi [ История (архивный документ) ]

Nález opracovaného kamenného mlatu s vyvrtaným otvorem pro topůrko (vyoraný na poli k Ostrovu) dokazuje zdejší osídlení již v mladší době kamenné a zřejmě souvisí s třebešovským osídlením.

Po zbudování prvotního sídla v zkolonizovaném území Hrošky v polovině 14. století si její páni zřídili pod zdejším casteliem menší dvorec. Takovéto odloučené dvorce byly zakládány v okrajích kolonizovaného hraničního hvozdu a jejich úkolem byla přeměna okolního lesa na ornou půdu a vznik osídlení. Tato předsunutá střediska jsou všeobecně dodnes nazývána újezdy.

Již od začátků kolonizace byly tyto újezdy pro jejich množství rozlišovány různými přídomky, vznikajícími dle jejich umístění či všeobecně známých událostí. Vznikající vesnice kolem zdejšího castelia a dvorce se dle pověsti snad zprvu nazývala Veselý Újezd a pověst vypráví i o důvodu přeměny názvu na Bílý Újezd.

Zprvu jej celý vlastnili Páni z Hrošky, kteří si ve druhé polovině 14. století zbudovali rodové sídlo na Skalce. Roku 1558 získali několik chalup s částí podacího solničtí Vlkanovští. Roku 1567 prodal rytíř Jiří Ostrovský ze Skalky zdejší dvůr se svojí částí vsi Matyáši Dobešovi k černíkovickému panství, tím dvorec zanikl a nová vrchnost zde provozovala již pouze ovčín.

Po třicetileté válce získal černíkovické panství Jindřich Kraft z Lammersdorfu. Po několika změnách vlastníků získal panství roku 1676 hrabě František Karel Libštejnský z Kolowrat Krakovský z Rychnova. Jejich poddaní patřili ruční robotou k dvoru Ostrovu - zahradníci robotovali 52 dnů ročně, chalupníci 26 dnů a poddaní bez půdy 13 dnů (ve vsi nebyl žádný sedlák, ti byli povinni potažní robotou). Umístění bývalého panského dvorce připomíná jeho studna, dodnes zvána "dvorská".

Součástí obce jsou roztroušené chalupy Roudného, jehož název je odvozen od rudy dobývané v okolí. Pro nekvalitu této železné rudy byla její těžba v druhé polovině 19. stol. zastavena. Nové výzkumy r. 1958 nevelkou kvalitu zdejších ložisek potvrdily, zároveň byl pod ložisky nalezen bauxit. V těchto místech se nachází geologický zlom podloží, kdy opuka přechází v kvalitní diorit - lidově modrák.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.bilyujezd.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 30.08.2004 v 13:03 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA