PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Среда 02.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Historie obce Kuks [ История (архивный документ) ]

Světoznámý Kuks kupodivu nemá dlouhou historii. Z dostupných pramenů se zdá, že Kuks měl dvě historické epochy. První souvisela s nalezištěm (spíše asi rýžovištěm) zlata, druhá etapa přinesla do Kuksu barokní umění a slávu, sahající daleko za hranice tehdejšího mocnářství.

Název Kuks, též Kukus nebo Kux, pravděpodobně pochází ze staroněmeckého výrazu pro určitý podíl z výnosu dolu, podle jiných pramenů jde o název pozůstatků tavby rudy.

Nejisté prameny místních kronik uvádějí zprávu o kukské studnici zvané též Knížecí nebo Augustova. Jisté je ale jen pouze to, že v místě dnešního Kuksu vyvěraly tři prameny, podle pověsti léčivé.Novodobé dějiny obce začaly až během několika desítek let v 17. a 18. století. Původně pusté labské stráně byly bohaté na minerální prameny a tři z nich měly pověst vody léčivé. V letech 1692 až 1696 je dal majitel panství hrabě F. A. Sporck svést do kamenné nádrže umístěné ve skalní klenbě. Nechal k ní upravit lesní cestu a nad ní postavit kapli Nenebevzetí P. Marie a za ní dřevěné stavení s kotli na ohřívání vody, která byla odváděna potrubím do prozatímního dřevěného lázeňského domu pod kaplí. To byl počátek budoucích lázní.

"Genius loci" půvabného údolí dál podněcoval geniální představivost hraběte. K okázalé výstavbě lázní přispělo také dobrozdání několik profesorů pražské univerzity v čele s osobním lékařem hraběte J. F. Löwem, a údajně také lázeňského lékaře z Baden Badenu, kteří v roce 1694 léčivost vody potvrdili. Brzy poté nechal hrabě Sporck postavit velkolepý lázeňský areál. Lázně Kuks tvořily s nedalekou galerií Betlém urbanisticky a krajinářsky unikátní celek, která je dokladem vrcholného evropského barokního umění při respektování a využívání přírodního prostředí.

Po několika málo desítkách let sláva Kuksu skončila a obec se změnila ve vesnici dělníků a řemeslníků. Nejstarší budovy mají základ v lázeňských nebo ubytovacích domech, ostatní sloužily od počátku jako obydlí personálu. Dnes láká Kuks návštěvníky památkami, zajímavým okolím i krásnou přírodou.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.kuks.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 31.08.2004 v 13:35 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA