PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Pátek 19.04.2024
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

HANZELKA Jiří [ Osobnost ]

HANZELKA Jiří (* 24. 12. 1920 Štramberk) - český cestovatel a publicista

Jiří Hanzelka začal studovat na Vysoké škole obchodní v Praze roku 1938, takže jeho studia brzy přerušila válka. Za okupace pracoval jako zemědělský dělník. Komerčním inženýrem se stal v roce 1946. Už během studií navázal hluboké přátelství s M. Zikmundem. V roce 1947 se jim podařilo uskutečnit studentský sen - cestovat. Od automobilky Tatra získali osmiválcový automobil Tatra 87, se kterým se vydali projet Afriku a Jižní Ameriku.

Ze své tříleté cesty, která nesporně představovala vynikající výkon, napsali Hanzelka se Zikmundem množství článků, řadu cestopisů a natočili několik filmů. Nelze jim upřít zajímavost, pro celou generaci se staly jedním z mála otevřených oken do světa, získaly obrovskou popularitu a knížky vycházely v masových nákladech. Z hlediska objektivity pohledu byly ovšem poplatné době 50. let komunistického Československa.

Ve stejném roce - 1947 - se na dálkovou jízdu k rovníku a zpět vydal i další známý český cestovatel a publicista František Alexandr Elstner. Přes Saharu projel s manželkou a synem v maličkém dvouválcovém automobilu Aero Minor o objemu válců pouhých 615 cm3. Na rozdíl od Hanzelky a Zikmunda to však byla jeho cesta poslední. Vítězný únor znamenal pro něj definitivní konec.

Na druhou výpravu (1959-64) vyrazili Hanzelka a Zikmund již mnohem profesionálněji ve dvou terénních nákladních vozech Tatra 805 s doprovodným týmem. Projeli Asii, Austrálii a Oceánii. Rovněž tuto cestu dokumentovali množstvím fotografií, kilometry filmového pásku a dalšími cestopisy. Na této cestě také vznikla tzv. Zvláštní zpráva č. 4, o které podrobněji píšeme v hesle M. Zikmunda. Pro angažovanost v "pražském jaru" nesměli oba autoři po roce 1970 publikovat - a tak se nakonec uchýlili k samizdatu.

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Osobnost
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 132, 11.11.2004 v 13:12 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA