PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Среда 16.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Z minulosti Mikulovska od středověku [ История (архивный документ) ]

Z minulosti Mikulovska od středověku

Prvním historicky dobře dokumentovaným středověkým státním útvarem našeho území byla Velká Morava. Nejbližší velkomoravské hradiska u Strachotína a na Pohansku u Břeclavi ovšem leží již mimo území CHKO. Mladohradištní opevnění se dochovalo na lokalitě Vysoká zahrada u Dolních Věstonic a existovalo pravděpodobně i v Mikulově na Zámeckém vrchu.

První písemná zmínka o Mikulově pochází z roku 1249, ale osídlení je jistě staršího data. Původní podhradí Dolní Ves se nacházelo pravděpodobně v místech dnešního Náměstí. V roce 1414 se uvádí Mikulov, od 13. století v majetku Liechtensteinů, jako město. Město obehnané kamennými hradbami, jejichž zbytky se dosud zachovaly, bylo v roce 1426 vypáleno husity. V době německé kolonizace přišlo do oblasti německé obyvatelstvo. Neobvyklý rozkvět zaznamenalo město poté, co se dostalo do majetku Dietrichsteinů. V pobělohorské době se stalo se významným moravským městem, a to díky vlivu a výsadnímu kardinála Františka Dietrichsteina.

Vinařství bylo ve středověku již plně rozvinuto a vinaři zaujímali mezi zemědělci významné postavení. Pěstováním vinné révy, ale i řemeslnými dovednostmi, keramikou a lékařstvím vynikali habánští novokřtěnci. Mikulov byl prvním místem v České republice, kam přišli v roce 1525 ze Švýcarska. Vlastnili ve městě 45 domů a během svého bezmála stoletého pobytu podnítili hospodářský i kulturní rozkvět celé oblasti.

Přínosem pro město bylo i založení židovské obce ve 14. století. Ghetto se nacházelo vně hradeb na severní straně města. V roce 1675 bylo ve městě napočteno 150 židovských rodin. O síle židovské obce svědčí rozlehlost židovského hřbitova a také to, že Mikulov byl sídlem zemského rabinátu. V místní škole talmudu působili významní židovští učenci, např. Liwa ben Becalal známý jak rabbi Löw. Synagoga orientálního typu byla přestavěna ze starší stavby v 17. století a po požáru byla obnovena v roce 1717. Židovská obec měla vlastní samosprávu a formálně zanikla teprve v roce 1919.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.Palava.cz

AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 21.12.2004 v 10:39 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA