PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Пятница 25.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Kaple sv. Cyrila a Metoděje [ Kaple ]

Už když v Komárně roku 1927 kolaudovali nový hřbitov zřízený na vhodném místě za vsí, zvažovali patrně tehdejší představitelé obce postavit kapli. Jan Horák, starosta obce, se domluvil s Tomášem Baťou, že projekt na kapli sv. Cyrila a Metoděje v Komárně vypracuje jeden ze zakladatelů zlínské architektonické a urbanistické tradice František Lydie Gahura (autor zlínské radnice, Masarykovy školy, Baťovy nemocnice ...). Podle kroniky zadal Františku Gahurovi projekt na uvedenou kapli Tomáš Baťa krátce před svým tragickým úmrtím 12. července 1932.

"Pozemek na němž kaple bude státi buď v pozemkové knize zapsána jako účelové jmění obce Komárna - Obecní kaple sv. Cyrila a Metoda v Komárně, výhradně pro úkony církve římsko - katolické."

Za arcibiskupskou konzistoř protokol podepsal Rudolf Jambor, děkan ve Všechovicích, za Komárno starosta Jan Horák, radní Augustin Petřík a členové zastupitelstva. Se stavbou bylo započato 18. května, základní kámen byl posvěcen 31. května děkanem Jamborem, přičemž do něho byl vložen pamětní spis ke kapli. Stavbu provedla firma stavitele Metoděje Matušky z Bystřice pod Hostýnem, k její kolaudaci došlo 22. října 1936 a komise zjistila, že "stavba kaple byla provedena podle schváleného projektu s dodržením předepsaných podmínek a působí vzhledem k okolí dobrým dojmem... vnitřní úprava je tak dalece ukončena, že kaple je způsobilá k používání". Ke slavnostnímu vysvěcení budovy došlo 11. října za velké účasti lidí z Komárna a okolí, přičemž byly posvěceny i nové sochy sv. Cyrila a Metoděje, sochy Božského srdce Páně a P. Marie a nové zvony. Náklad na stavbu kaple, částečně i s vnitřním zařízením, činil 80 000 Kč. Z nich polovina byla uhrazena z fondu již dříve obcí založeného a polovina z darů, příspěvků a odkazů dobrodinců. V dubnu roku 1965 komárenští přemístili plastiku sv. Jana Nepomuckého z roku 1803 z původního místa u domu čp. 9 ke kapli sv. Cyrila a Metoděje. Vzhled kaple byl pak výrazně změněn až v roce 1968 přístavbou sakristie.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.komarno.cz

Typ záznamu: Kaple
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 27.12.2004 v 12:21 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA