PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Воскресенье 13.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Cidlina [ Река ]

Na své poměrně dlouhé pouti k soutoku napájí Cidlina spoustu rybníků a rybníčků - zcela jistě největším z nich je s plochou 300 ha Žehuňský rybník. Nejedná se ani o rybník jako o uměle sypanou přehradní nádrž, kterou roku 1492 založil rybníkář v tomto kraji tolik známý, Štěpán Netolický.

Soutok Cidliny u Libice nad Cidlinou
Cesta, kterou vody Cidliny vykonají k soutoku, měří 97,3 km. Cidlina se vlévá do Labe nedaleko obce Libice nad Cidlinou u slavníkovského hradiště již jako poměrně široká řeka. Výška soutoku je udávána na 187 m.n.m. Kdysi rameno řeky obtékalo hradiště a chránilo ho ze dvou stran. Mezi Žehuňským rybníkem a soutokem s Labem se nachází 9 velkých jezů, které byly vybudovány proti rozlití řeky do okolní rovinaté krajiny.
V řece pak najdeme spoustu druhů ryb. Jmenujme například kapra obecného, štiku obecnou či úhoře říčního, ale najdeme zde i sumce velkého, amura bílého, candáta dravého atd. Zajímavou floru, která roste na březích Cidliny zastupují hlavně orsej jarní, kosatec žlutý, prvosenka jarní či rulík zlomocný - vody obývají blatouch bujný a stulík žlutý.

...a jěště pohled od Labe
Na řece a okolí pak žije spousta dalších živočichů - jmenujme z ptactva např. volavku popelavou, čápa bílého, labuť velkou, racka chechtavého, husu polní, rybáka obecného atd. Břehy obývá spousta žab - ropucha zelená, skokan hnědý... Žije tu také vydra říční, ondatra pižmová, hryzec vodní, rak bahenní.
Tok řeky v celém průběhu není příliš hluboký a tak se nehodí pro vodní sporty a ke sjíždění.
Zajímavé je, že v minulých stoletích byla řeka na dolním konci rozdělena na několik ramen - jedno například ústilo do Labe v Kolíně-Zálab,í jiné zase teklo k Velkému Oseku, kde ústilo do Labe.
OBECNÉ INFORMACE
Cesta: Pěšky: řeku asi naleznete snadno a tak si povíme jak se dostat k pramenu a k soutoku - k pramenu (tomu turistickému) se dostanete z vlakové zastávky Kyje u Jičína a po žluté turistické značce jsou to asi 2km, po modré je možné sejít z Tábora k rozcestí se žlutou od Kyjí. K soutoku - je nejlepší se vydat buď z Libice nad Cidlinou kolem hradiště po zelené turistické značce 2,5 km nebo z Poděbrad podél Labe - 4 km Autem: K pramenu: Nechat auto na Košově a vydat se asi 1,5km k prameni opět po žluté. K soutoku: Z Poděbrad vede k nedaleké vodácké hospůdce manipulační silnička, ale nevím jak je sem povolen vjezd a i kvůli přírodě není špatné nechat auto třeba v Poděbradech a udělat si sem hezkou nenáročnou procházku.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.polabi.com

Typ záznamu: Река
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 2, 28.10.2021 v 17:30 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA