PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Вторник 01.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Přelouč [ Город или район ]

Městský úřad Přelouč
Městský úřad Přelouč
Přelouč patří k nejstarším historicky doloženým místům pardubického regionu. V roce 1086 ji král Vratislav věnoval benediktinskému klášteru v Opatovicích nad Labem. S osudem tohoto kláštera byla Přelouč a část jejího okolí spojena po dobu 300 let. V roce 1261 povýšil král Přemysl Otakar II. Přelouč na městečko. Zřejmě již od té doby město užívá svůj znak - černý rošt ve zlatém poli, atribut sv. Vavřince, patrona opatovického kláštera. Od roku 1518 patřila Přelouč k pardubickému panství, a tak i její okolí zasáhlo pernštejnské budování rybníků.
Velkou změnu ve vývoji přinesla městu první polovina 19. století v souvislosti se stavbou nové císařské silnice a zvláště pak železnice. Díky napojení na železniční obchodní tepnu se Přelouč záhy stala po Pardubicích druhým hospodářsky nejvýznamnějším městem pardubického regionu a až do r. 1960 měla statut okresního města.
Svou dnešní přívětivou a malebnou tvář získalo centrum Přelouče koncem 19. století. Přeloučští tehdy zadali projektování několika staveb významnému českému architektovi té doby, Rudolfu Kříženeckému. Dominantou města se tak stala vysoká věž Občanské záložny. Budova je veřejně přístupná a slouží kulturním potřebám města. Další významnou stavbou architekta Kříženeckého je objekt evangelického kostela, zajímavý svou novorenesanční úpravou i vnitřní dispozicí.
Z dalších památek najdeme u náměstí kostel sv. Jakuba, který je v jádru románský, později barokně přestavovaný. Na návrší, kterému se říká Svaté pole, byl roku 1684 vybudován barokní poutní kostel Navštívení P. Marie.
Sportovní fandové se mohou vždy začátkem letních prázdnin těšit na celostátní žákovský turnaj v kopané, nejstarší v České republice. Přelouč se může také pochlubit řadou významných rodáků. Na počest jednoho z nich, Františka Filipovského, je zde každoročně udělována Cena za nejlepší výkon v dabingu. Letní kulturní sezónu již tradičně ukončuje Přeloučská věž, která patří mezi významné české soutěže ve společenských tancích. Schází se zde velmi silná konkurence a soutěž pro svou atraktivnost nejširší veřejností velmi oblíbená. V blízkosti Přelouče jsou lohenickomělické písníky, které jsou v letních měsících vyhledávaným místem koupání pro čistou vodu i hezké okolí.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Město Přelouč
Masarykovo nám. 25
535 01 Přelouč
Czechia (CZ)

Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy.

PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:
Přelouč
Náměstí

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do

NA ÚZEMÍ OBCE EVIDUJEME

DALŠÍ INFORMACE: http://www.mestoprelouc.cz

AKTUALIZACE: správce systému (Mikroregion Podhůří Železných hor) org. 127, 19.02.2022 v 12:39 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA