PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Четверг 24.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

O řece Chrudimce [ Туристическая достопримечательность ]

Krkanka

Už delší dobu jdeme podél řeky. Jmenuje se Chrudimka. V minulosti jí lidé tady v té horní části říkali Kamenice. Proč? Podívejte se do koryta a není potřeba nic vysvětlovat. Řeka tu teče miliony let. Pramení za Hlinskem ve Žďárských vrších nedaleko osady Filipov.

Od pramene míří Chrudimka na severozápad, a tak původně mířil celý její tok. Pak se ale v dávných geologických dobách Železné hory zvedly do výšky a přehradily Chrudimce původní trasu. A protože voda do kopce sama neteče, musela si Chrudimka najít novou cestu. Když se podíváte na mapu, uvidíte, že u Sečské přehrady se najednou prudce stáčí z původního severozápadního směru a míří na severovýchod. Řeka si našla cestu přes Železné hory i v místech, kde jsou tak tvrdé horniny jako je zdejší žula. Tady ve Strádovském Pekle si řeka teče celkem klidně, ani vody v ní moc není. V minulosti to byla řeka divoká a po lijácích přinášela záplavy. Dodneška najdete v Chrudimi na domech značky, kam voda dosahovala při posledních záplavách v roce 1880. Proto vznikla na Chrudimce soustava přehrad. Nejblíž k prameni je přehrada Hamry, pak přehrada Seč a poslední, kousek zpátky proti toku, je přehrada Křižanovice. V každépřehradě se část vody z Chrudimky odebírá a po úpravě využívá jako voda pitná. Ta voda, která v korytu řeky zůstane, teče přes Chrudim, v Pardubicích se vlévá do Labe a s Labem pak do Severního moře. Docela dlouhá pouť, že? Samostatně tekoucí Chrudimka je dlouhá 106 km.

Protože vodní pohon byl dlouhá staletí jediným způsobem, jak si ušetřit namáhavou ruční práci, tak na Chrudimce klapalo v minulosti množství mlýnů, vodními koly poháněných pil, stoup na tříslo, olejen, valch i kovacích hamrů. Hamry jsou kovárny, ve kterých je obrovské kladivo zvedáno právě díky převodu z vodního kola.

Všimli jste si těch pahýlů starých stromů? V běžném lese by je lesníci skáceli. Tady jsou schválně. Kvůli chráněnému broukovi. Jmenuje se páchník hnědý, žije ve starých stromech a živí se odumřelou dřevní hmotou listnatých stromů. Navíc se rád sluní, vybírá si proto lesy světlé, kde sluníčko svítí i na kmen stromu. Larvy žijí uvnitř v dutinách stromů. Jejich vývoj trvá 3–4 roky a můžou dorůst až 10 cm. Dospělý brouk je menší, má přibližně 3 cm.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do

AKTUALIZACE: správce systému (MAS Železnohorský region) org. 127, 05.07.2022 v 14:40 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA