PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Понедельник 14.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Tyršova [ Улица или другое топографическое обознаm ]

Nejstarší osídlenou lokalitou Opavy byl Kylešovský kopec. Archeologové zde objevili stopy po velmi vzácném tábořišti mezolitických lovců. Tito lovci patřili do kulturního okruhu šviderienu, vyznačujícího se typickými pazourkovitými hroty šípů. Ve středověku zdejší pozemky náležely knížecímu dvoru, který se rozprostíral mezi Těšínskou a Komárovskou ulicí. Do polí a zahrad na Kylešovský kopec, odkud byl nádherný výhled jednak na město a jednak ke Hradci, vedla oblíbená výletní cesta opavských měšťanů. Před blátem jejich obuv chránila prkna, kterými byla cesta pokryta. Na ni se v roce 1797 napojila alej Přátelství, sledující opavské hradby mezi Hradeckou bránou a knížecím zámkem a tvořila součást městské promenády. V roce 1820 po cestě vzhůru na Kylešovský kopec stoupal neobvyklý průvod - rakouský císař František, ruský car Alexandr I., a další, kteří přijeli do devítitisícové Opavy na kongres "svaté aliance” rozhodnout o osudu země pod Vesuvem.

Tato cesta se původně nazývala Kopečnou, německy Berggasse, a teprve po dostavbě sokolského stadiónu v roce 1926 v její blízkosti, dostala jméno dr. Miroslava Tyrše (1832 - 1884), českého estetika a teoretika tělesné výchovy, spoluzakladatele Sokola. Po likvidaci městských hradeb bylo nutné ponechat odvodňovací příkop, který sbíral přívaly dešťových vod z Kylešovského kopce. Luttermannovu šanci - dnes Ptačí vrch - spojoval s Kopečnou ulicí, dnes již neexistující tzv. Čertův most, který tam byl zbudován na návrh městského starosty Jana Josefa Schősslera z roku 1828. V roce 1893 byl stržen, protože příkop pod mostem byl zasypán návažkami z výkopů základů novostavby zemského soudu. Po dalším rozvoji města nastal citelný nedostatek bytů, vhodné parcely ke stavbě domů pro zemské úředníky a učitele opavských škol bylo možno získat na Tyršově ulici.

UMÍSTĚNÍ

V LOKALITĚ EVIDUJEME


AKTUALIZACE: uživatel č. 260 org. 56, 14.04.2005 v 16:18 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA