PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Čtvrtek 24.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Divadlo Jiřího Myrona [ Divadlo ]

Divadlo Jiřího Myrona, Ostrava
DIVADLO JIŘÍHO MYRONA
Od roku 1860, kdy ostravský průmysl zaznamenává nebývalý rozmach, vznikají ve městě první české spolky, zaměřené na hospodářské a později i osvětové oblasti společenského života. Do divadelního vývoje historicky významně zasáhl spolek Čtenářská beseda, jenž vznikl v roce 1862 a zanedlouho se stal významným centrem společenského života ve městě. Čtenářská beseda povzbudila vznik ochotnického divadla ve městě: v roce 1892 to byl Ochotnický spolek vedený dramatikem Františkem Sokolem - Tůmou, ale již v předcházejících letech byl na půdě Besedy založen pěvecký spolek Lumír a v roce 1893 pěvecký spolek Záboj, jež se významně podílely na hudebním a kulturním životě města.

Veškerá představení se odehrávala v sálech hostinců, kaváren nebo hotelů. Zásluhou Besedy vzniklo Družstvo pro stavbu Národního domu, podporované Občanskou záložnou. Stavba byla zahájena 27. června 1892 podle návrhu architekta Srba v novorenesančním slohu a již v prosinci následujícího roku budova ožila prozatímním provozem. Slavnostní otevření Národního domu se uskutečnilo 16. a 17. června 1894 a v rámci bohatého kulturního programu byla uvedena i Stroupežnického hra Paní mincmistrová v nastudování ostravských divadelních ochotníků.


V Národním domě pravidelně hostovaly různé divadelní společnosti. V roce 1906 převzal budovu Spolek Národní dům, při němž vzniklo o dva roky později divadelní komité, později Umělecká beseda plnící funkci divadelního družstva, které začalo organizovat první stálou českou scénu v Ostravě. První divadelní sezóna byla zahájena 16. září 1908 uvedením Smetanovy opery Prodaná nevěsta. V následujících letech působilo v budově Národního domu několik divadelních společností (L. Jankovského, F. Zöllnera, O. Frýdové a A. Drašara). Až do roku 1919 uváděla Frýdova společnost svá představení pod názvem České divadlo v Národním domě - Moravská Ostrava. Představením Straussova Cikánského barona 7. 5. 1919 byl ukončen jedenáctiletý provoz stálé české scény v Národním domě, který se stal po vzniku Národního divadla moravsko-slezského v roce 1919 jeho další scénou. Od roku 1920 se ale české divadlo hrálo už jen v Městském divadle a Národní dům sloužil pouze ke společenským účelům, od roku 1925 zde našlo sídlo kino Kosmos.

Za německé okupace v roce 1939 bylo Národní divadlo moravskoslezské nuceno opustit Městské divadlo a znovu se uchýlit do Národního domu. Ten však musel projít nutnou adaptací divadelního traktu. Úpravy byly dokončeny v lednu 1941 a již v únoru otevřelo rekonstruované divadlo představení opery Prodaná nevěsta. Po osvobození začal Národní dům sloužit jako druhá divadelní scéna ve městě pod názvem Lidové divadlo. Až v roce 1954 byla budova přejmenována na Divadlo Jiřího Myrona.

Ve druhé polovině 60. let prošlo divadlo dalšími stavebními úpravami interiéru a technického zázemí. V noci z 6. na 7. prosince 1976 však došlo k tragickému požáru, jenž zničil budovu natolik, že její provoz musel být na několik let ukončen. V srpnu roku 1980 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona podle architektonického návrhu zkušeného ostravského architekta - Ing. arch. Ivo Klimeše a arch. Radima Ulmanna, jenž je autorem současné podoby interiérů divadla, řadícího se po slavnostním znovuotevření 28. dubna 1986 k nejmodernějším a nejzajímavějším v českých zemích. Divadlo Jiřího Myrona je domovskou scénou operetního, činoherního a baletního souboru Národního divadla moravskoslezského.
Počet míst: 665

KONTAKTNÍ ADRESA:

Divadlo Jiřího Myrona
Čs. legií 14
702 20 Ostrava 1
Česko (CZ)
tel: 596 112 821, 596 121 748
(+420) 596 114 840 předprodej
Divadlo Jiřího Myrona, Ostrava

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do

Typ záznamu: Divadlo
AKTUALIZACE: Daniel Merhout (INFOMORAVA) org. 56, 16.08.2004 v 11:22 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA