PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Суббота 12.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

PUSTKA Antonín [ Личность ]

Antonín Pustka se narodil v Kunčicích 4. května 1877. Celý život rodičů i jeho byl spjat s hospodařením na půdě. Školního vzdělání se mu dostalo nejprve v kunčické obecné škole a pak v měštanské škole ve Frenštátě p. R. Na měšťance byl jedním z jeho nejoblíbenějších učitelů Karel Kálal, významný vlastivědný pracovník a organizátor místní národopisné výstavy v roce 1893. Z Kálalova podnětu začal pro potřeby výstavního výboru zapisovat jako šestnáctiletý hoch lidové písně, sešit s padesáti písněmi byl přímo z národopisné výstavy předán do Prahy, kde se bohužel ztratil. Zájem odborníků ho podnítil k další folkloristické práci a v zápisech lidových písní pokračoval. Osvojil si také hru na hudební nástroje. Ta mu pomáhala navazovat kontakty s lidovými zpěváky a muzikanty. V polovině devadesátých let se seznámil s Leošem Janáčkem, který v té době připravoval vystoupení kunčických na Národopisné výstavě v Praze. V roce 1903 odevzdal hudebnímu skladateli svou sbírku 320 zápisů lidových písní k redigování, kterého se však přes všechny urgence nedočkal. Rukopis byl až do roku 1949 považován za ztracený. Nyní je uložen v Archivu Ústavu pro etnografii a folkloristiku Akademie věd v Brně.
Antonín Pustka je také autorem divadelní hry "Fojtův zápis", která pojednává o tom, jak fojtové svoji odvahou a rozhodností vymohli zpět peníze darované císařem jako odškodnění za válečné útrapy poddaných, které zpronevěřil pan vrchní z Hukvald.
Mnozí autorovi vrstevníci vzpomínali na to, jakým byl vynikajícím člověkem a znalcem lidských povah, vždyť starostoval více jak dvacet let (1909-1919 a 1920-1934). Mezi lidem byl nazýván "Pantáta Pustka". Dožil se vysokého věku - 83 let, zemřel 26. října 1960.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.kuncicepo.cz

Typ záznamu: Личность
AKTUALIZACE: Kateřina Krestová (Městské kulturní středisko) org. 56, 27.06.2008 v 10:43 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA