PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Воскресенье 13.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Historie obce Valašská Bystřice [ История (архивный документ) ]

Obec vznikla v polovině 19. století, její území bylo osídleno v porovnání s okolím velmi pozdě,což bylo způsobeno špatnou přístupností kopcovitého kraje. Byla vždy obcí chudou, obyvatelstvose živilo převážně pastevectvím, zemědělstvím, prací v lese a zpracováním dřeva. Tesaři, výrobci, dřevěného nářadí, náčiní a hraček z "Bystřic" byli známí blízkému i vzdálenému okolí,ale dokonce i mimo území Moravy až ve Vídni a v Prusku. Originální byla zejména výroba dětských hraček,jejihž povrch upravován okuřováním a následným rytím. Osídlení bylo rozptýleno téměř po celém území obce včetně hřebenů kopců.

Za fojtování Křenkú byla nejdříve zřízena portášská stanice, později se bystřický fojt Jiří Křenek stal portášským velitelem - leitnantem. Za jeho fojtování byl vystavěn kostel Nanebevzetí Panny Marie a škola. To se stalo na konci 18. století.V třicátých létech tohoto století byla vystavěna nová měšťanská škola, která svému účelu slouží dodnes, byla však již dvakrát přistavována. V období druhé světové války měla obec vůbec nejvyšší stav obyvatelstva.

Působili zde partyzáni, na území Nového Hrozenkova nedaleko od hranice Valašské Bystřice byla skupina partyzánů upálena v tzv. Provázkových chlévech. Dodnes je zde pomník.

Po válce došlo k velkému odlivu obyvatelstva do pohraničí a vysídlení okrajových částí obce.Vysidlování bylo později podpořeno združstevňováním pozemků, takže dnes slouží většina chalup na samotáchrekreaci. Obyvatelstvo je dnes z velké části soustředěno do zástavby podél hlavních komunikací v údolíchv několika od sebe více méně oddělených lokalitách. Naprostá většina obydlí jsou rodinné domky postavené v posledních cca 4O-ti letech.

V obecní pečeti užívané v polovině 18. století byla stylizovaná sekera položená křížem přes širočinu. Rukojeti však autor vyobrazil nepřiměřeně dlouhé, takže nástroje je možné považovat i za motyku a valašku. Kolem nástrojů jsou čtyři křížky.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 16.03.2010 v 08:51 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA