PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Пятница 18.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Historie obce Lidečko [ История (архивный документ) ]

Lidečko se připomíná poměrně pozdě, až v r.1511. V roce 1531 se uvádí jako Kostelní Lideč, v zemských deskách se objevují i jména Dolní Lideč, Dolní Lidší nebo Dolní Lidč. Jméno Lidečko se ujímá až koncem 17.století.

Lidečko, podobně jako okolní obce, trpělo častými nepřátelskými vpády z Uher: za válek mezi Matyášem Korvínem a Jiříkem z Poděbrad zanikla osada Lomná, za třicetileté války rovněž zpustlo mnoho hospodářství. Další zkázu přinesly turko-tatarské vpády r.1663. Za kurucké vojny (1703-1710) bylo Lidečko přepadeno velkým oddílem Ondřeje Vajdy, dědina byla zpustošena, obyvatelé utekli do okolních lesů a tam žili téměř tři roky. Po válkách se vzmáhalo lupičství a zbojnictví, na jehož potlačení byl zřízen sbor portášů. V Lidečku měli portáši stanici až do roku 1830.

Lidečko bylo zemědělskou, částečně pasekářskou obcí s poměrně rozvinutým pastevectvím a chovem včel. První (farní) škola byla v Lidečku zřízena kolem roku 1770. V 19.století se zde rozvinul i místní dřevařský průmysl (pila, výroba nábytku).

Těžké období zažívali obyvatelé za okupace vzhledem k blízkosti hranic protektorátu. V okolí obce operovaly partyzánské oddíly, jejich příslušníky bylo i několik občanů z lidečka. Obec byla osvobozena ve dvou etapách. Jižní část byla osvobozena 2.května 1945, ale nacisté se zachytili na Čertových skalách a v Pulčíně, takže severní část obce byla ještě stále pod jejich palbou. Teprve 4.května vojáci 1.čs.armádního sboru obec definitivně osvobodili.

Pečeť obce, doložená r. 1749, obsahuje v kruhovém pečetním poli radlici obrácenou hrotem vzhůru; v kruhovém opise: OBETZ GEDINA LIDESCO, tj. obec dědina Lidečko.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.lidecko.cz

AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 10.03.2010 v 09:09 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA