PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Вторник 15.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Zřícenina hradu Obřany [ Замок или руины ]

Obřany - zřícenina gotického hradu z poloviny 14.století, druhá nejvýše položená hradní zřícenina na Moravě, nachází se ve výšce 704 m n.m.

Katastrálně se hrad Obřany nachází na území obce Chvalčov. Vzdálen je asi 1,5 km vzdušnou čarou jihovýchodním směrem od vrcholu Hostýna a spolu s ním a vrchy Skalným a Čerňavou vytváří výraznou dominantu krajiny. Jedním z nejvýše položených moravských hradů je právě tento hrad. Vyjma hradů v horském pásmu Jeseníků, byl považován až do objevu Skalného za vůbec nejvýše položený hrad na území Moravy, či alespoň její části na východ od řeky Moravy, ale i tento primát ztratil ve prospěch svého blízkého souseda.

Pro stavbu hradu byl vybrán vrcholový hřeben impozantního kopce v nadmořské výšce 704 m. Poměrně úzký skalnatý hřeben protažený zhruba ve směru na západ - východ byl také podmiňujícím činitelem pro charakter výstavby hradu. Plocha staveniště respektuje reliéf vrcholového hřebene a lze ji rozdělit přibližně na dvě části. Západní část hradního areálu má půdorys značně úzkého lichoběžníku o délce strany kolem 50 m a jižní strany kolem 75 m, přičemž největší šířka dosahuje na východní straně pouze 13 m.

Archeologický výzkum hradu prokázal jednorázové osídlení s počátkem kolem poloviny 14. století a s ukončením před polovinou 15. století. Hrad tedy existoval necelé jedno století. Některé nálezy keramiky by sice mohly umožnit poněkud starší dataci vzniku hradu, ale je jich tak málo a jsou tak neprůkazné, že se o této eventualitě neuvažuje. Příčinou zániku hradu byl snad požár, ale i v tomto případě jsou nálezové okolnosti rozporuplné.

První písemná zpráva o obřanském hradu se vztahuje k roku 1365, kdy jej od svého bratra Bočka získal Vilém z Kunštátu.

Tento typ hradu, stavěný na protáhlém hřebeni a na obou koncích chráněný věžemi, má v hradní architektuře našich zemí několik analogií. V Čechách kupříkladu hrad Trosky, na Slovensku méně známý hrad Kamenica. Přestože patrně nebyly Obřany nikdy dostavěny podle původního záměru, sloužil tento hrad půl století jako správní centrum panství, než došlo v průběhu první čtvrtiny 15. století k jeho definitivnímu zániku.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.rusava.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 145, 04.08.2003 v 10:54 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA