PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Среда 23.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Historie obce Medlov [ История (архивный документ) ]

Vítejte ve vesnici, která je známa už od roku 1131 . Tehdy byl Medlov majetkem olomouckého katedrálního kostela Později náležel jako zeměpanské zboží k úsovskému panství. O starobylosti obce svědčí původně gotický kostel sv. Petra a Pavla, jehož 26,5 m vysoká renesanční věž, postavena v letech 1502-26 mistrem Wolfem Maslerem, je již viditelná z dalekého okolí.

Roku 1494 dal král Vladislav II Medlov do vlastnictví panu Jiříkovi z Vlašimě. Krátce poté se v Medlově začala těžit železná ruda a na těžbě se podíleli i olomoučtí měštané.

Král Vladislav II. dal také obci roku 1502 právo pečetit červeným voskem a pečetní znamení je vytesáno i na portálu kostela. Nejstarší zachovaná pečeť pochází z roku 1707.

Medlov zůstal částí úsovského pantství až do zrušení poddanství. Roku 1567 dostal nekatolického faráře, ale od roku 1610 byla fara opět katolická.

V Medlově se roku 1796 narodil hudební skladatel Antonín Schindler, který žil později 10 let ve Vídni v jednom domě s Ludwigem van Beethovenem a napsal jeho první životopis.

V roce 1873 byl Medlov povýšen na městečko, ale o jeho znaku při povýšení není žádná zmínka. Už král Vladislav II. však dal obci roku 1502 právo pečetit černým voskem a příslušné pečetní znamení bylo pak vytesáno i na portálu místního kostela. Nejstarší zachovaná pečeť pochází z roku 1707 a je na ní vyobrazen štít, provázený nahoře korunkou a po stranách dvěma hvězdami. Štít sám nese znamení radlice a krojidla, a to vedle sebe, zatímco na kostele jsou oba nástroje zkříženy. Hvězdy a korunka nebyly ovšem součástí znaku a byly umisťovány i odlišně. Tento znak se však v minulém století přestal užívat a obecní razítko po roce 1850 mělo volně, bez štítu, zobrazeny různé zemědělské nástroje. Za skutečný znak byl však stále považován štít s radlicí a krojidlem. Spory však byly vedeny o to, zda je správnější provedení na portálu kostela anebo na staré pečeti. Nejasné byly i barvy, i když obvykle býval štít červený a obě znamení stříbrná. Na žádost obce rozhodl nakonec parlamentní podvýbor pro heraldiku dne 7. ledna 1998, že radlice a krojidlo mají stát ve štítu vzpřímeně vedle sebe, barvy byly ponechány tak, jak je uvedeno výše.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Markéta Mácová org. 56, 03.12.2002 v 15:23 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA