PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Pondělí 28.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Historie obce Paseka [ Historie (archivní dokument) ]

Na Pasece věnoval po prvé r. 1373 Pavlík ze Sovince své manželce Kačně z Kunštátu vdovi věno. Paseka byla příslušenstvím hradu sovineckého od r. 1370 a brala tak podíl na osudech tohoto hradu.

Ves leží 10 km sv. od Uničova na dobré, výnosné půdě a slula vždy zámožnosti. R. 1326 bylo zde již počítáno 24 lánů orné půdy, 2 krčmy a mlýn. Podle urbáře sovineckého z r. 1609 bylo tu 77 samostatných usedlých hospodářů, z nichž 30 půlláníků, 12 tři čtvrtiny láníků, ostatní byli jednou čtvrtinou nici a jen 8 domkařů. Všichni osadníci měli ryze česká jména až na 18 hospodářů; byla tudíž Paseka v XVL. Stol. Ještě převážně českou vsí. V polovici XVIII. Stol. Bylo 49 sedláků a 18 čtvrtláníků, ale již valně poněmčených.
Podle urbáře z r. 1609 platilo se v XVI. Století v Pasece z jedné čtvrti lánu vrchnosti o sv. Jiří a sv. Václavě 5gr. 2 den., 3 vejce o velkonocích, 3 kuřata o vánocích, ovsa o vánocích 2 čtvrti. Domkaři po 3 gr.; výkupu za stráž na hradě Sovinci platila rodina po 4 gr. ročně. Robota: Dva dny úhor orati, vláčeti, pro vesno orati, den podmítati a orati a všechno obilí, které naroste tam, kde orali, sekati, sbírali, hrabati, vázati, v mandele skládati a do stodoly voziti. Jiné povinnosti byly: hnůj voziti, seno sklízeti, ročně každý 6 vozů dřeva na hrad Sovinec dovézti, na lov choditi, místo od úmrti 7 tučných kyt a jiné pocty o svátcích dávati, o sv. Michalu 2 dobré krávy.Válka 30letá změnila sociální, náboženské a národnostní poměry ve vsi důkladně, ač netrpěla tolik, jako Troubelice a Šumvald. Mimo 69 osedlých s 2170m, polí bylo ke konce XVII. stol. 19 nově osedlých se 775 m. Zachovaly se obce, účty z r. 1680, v nichž poznamenáni jsou všichni poplatníci pasečtí.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.obecpaseka.cz

AKTUALIZACE: Markéta Mácová org. 56, 04.12.2002 v 08:39 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA