PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Вторник 15.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Přírodní památka Jalovcová louka [ Природный памятник ]

Základní údaje: Nachází se 0,5 km Z od základní školy v obci Trnava, na JV svahu vrchu Skalky (kóta 476 m). Přes lokalitu vede cesta, která ji dělí na dvě části. Výměra 2,8348 ha. k. ú. Trnava.

Botanika: Jedná se o značně svažité území s bohatým výskytem jalovce obecného (Juniperus communis), který je zde hlavním předmětem ochrany. Jalovec není podle v současnosti platné vyhlášky o ochraně přírody a krajiny zařazen do seznamu zvláště chráněných druhů rostlin, mnohými autory je však považován za ohrožený druh, jak v České republice, tak i v okrese Zlín, kde jeho lokalit v minulosti značné ubylo. PP Jalovcová louka je jedním z posledních zbytků jeho bohatších nalezišť v okolí Zlína.

Kromě jalovce jsou ve stromovém a křovinném patru zastoupeny i další dřeviny,Jako např. borovice lesní (Pinus sylvestris), smrk obecný (Picea abies), bříza bělokorá (Betula pendula), dub letní (Quercus robur), babyka obecná (Acer campestre), hloh (Crataegus sp.) a růže šípková (Rosa canina).

Lokalita je cenná i jako zbytek původní pastvinné vegetace v místech někdejší extenzívní pastvy. Floristická skladba odpovídá typu vegetace suchých pastvin. Z bylinných druhů se zde vyskytuje např. šalvěj přeslenitá (Salvia verticillata), jetel prostřední (Trifolium medium), jetelovec chlumní (Amoria montana), dětel zlatý (Chrysaspis aurea), dětel ladní (Chrysaspis campestris), úročník bolhoj (Anthyllis vulneraria), klinopád obecný (Clinopodium vulgare), černohlávek obecný (Prunella vulgaris), mateřídouška vejčitá (Thymus pulegioides), hvozdík svazčitý (Dianthus armeria), krvavec menší (Poterium sanguisorba), kručinka barvířská (Genista tinctoria), vikev ptačí (Vicia cracca), jehlice trnitá (Ononis spinosa), zeměžluč lékařská (Centaurium erythraea), zvonek rozkladný (Campanula patula), zvonek broskvoňolistý (Campanula persicifolia), bukvice lékařská (Betonica officinalis), čekanka obecná (Cichorium intybus), mochna nátržník (Potentilla erecta), čekánek obecný (Colymbada scabiosa), chrpina luční (Jacea pratensis) a mnoho dalších.

Z druhů v okrese považovaných za ohrožené se zde kromě jalovce vyskytuje vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia) a prvosenka vyšší (Primula elatior), z druhů vyžadujících zvýšenou pozornost je to zvonek klubkatý (Campanula glomerata).

Management, ohrožení, návrhy opatření: Plocha území je značné zarostlá náletovými dřevinami a vyžaduje postupný regulační zásah ve prospěch výskytu jalovce, který nesnáší zastínění.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://nature.hyperlink.cz

AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 15.03.2010 v 13:34 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA