PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Воскресенье 13.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Lázně Libverda [ Курортное учреждение ]

Lázně Libverda, bývalé šlechtické sídlo Clam-Gallasů, jsou dnes malé, klidné lázně, které najdeme 25 km od Liberce.
Nachází se v malebném podhůří severního úpatí Jizerských hor. Leží v nadmořské výšce 424 m. n. m. na pomezí Čech, Německa a Polska.
Lázně obklopují smíšené lesy, které spolu s podhorskou polohou udávají jejich klimatický charakter.
Léto je zde mírné, bez velkých teplotních výkyvů, podzim suchý a teplý.
Výjimečnost klimatu spočívá v charakteristickém proudění teplého vzduchu.

Historie lázní

Léčivé prameny jsou známé od 14. století, kdy se minerálce říkalo "Boží voda". Libverdskou vodou se podle historických záznamů léčil v 16. století sasský kurfiřt August I., později majitel zdejšího panství Albrecht z Valdštejna. Zpráva z roku 1785 uvádí: "Voda má blahodárný účinek na mozek, nervovou soustavu, povzbuzení ducha, zrychlení tepu, oživení činnosti tělesných orgánů a odstraňuje nepořádek v nervovém systému." O rozkvět a věhlas lázní se zasloužil šlechtický rod Clam-Gallasů. V letech 1783 - 1808 byly postaveny klasicistní a empírové pavilony. K původnímu prameni s názvem Christiansbrunn přibyl pramen Mariin, Vilemínin, Eduardův, Josefinin, Bierbon a Hubertův, které se dnes nacházejí v okolí lázeňské kolonády.
V lázních se léčily ruská velkokněžna Anna Fedorovna, hudební skladatel Carl Maria von Weber, Josef Jungmann, Franz Kafka, Alexandr Humboldt, Josef Vítězslav Šimák, císař Josef II., Jan Masaryk, Václav Talich a další.

KONTAKTNÍ ADRESA:

LÁZNĚ LIBVERDA, a.s.
Dita Mitlöhnerová
Hejnice
463 62 Hejnice
Czechia (CZ)
fax: (+420) 482 368 674

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.spas.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 24.03.2005 v 08:47 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA