PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Суббота 12.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Historie obce Bělá [ История (архивный документ) ]

První písemnou zprávou o existenci obce Bělá je zápis z roku 1349, kdy město Opava zapsalo do své městské knihy povinnost obce platit mostní žito - naturální dávku ve formě obilí za údržbu mostů a cest. Podle archeologických nálezů v katastru obce se osídlení území datuje do období více jak 10 000 letpř.n.l. Ve 14. a 15. století byla obec v majetku vladyckého rodu který užíval šlechtický predikát "z Bělé". Tento rod se postupně zasloužil o velký rozvoj obce. Při dělení Opavska v roce 1377 byla v držení Jaroslava a Mrákoty z Bělé pouz ves. O 36 let později již rod v té době zastoupený Ješkem a Dorotou z Bělé vlastnil se vsí i dvůr a v roce 1439 Jan z Bělé své manželce Aničce připsal tvrz se vsí a k Bělé přikoupil ještě ves Závadu.

Při dělení dědictví v roce 1464 se Janovi synové Václav a Janek podělili o otcovský majetek tak, že Janek zůstal v Bělé na tvrzi a Václav získal do držení ves Závadu s olšinou a dva rybníky v Bělé - mlýnský a horní. Janek z bělé byl získal univerzitní akademický titul "mistr" a stal se významným zemským úředníkem. Začínal jako písař knížectví ratibořského, v roce 1441 se stal písařem knížectví těšínského a od roku 1464 zastával úřad nejvyššího zemského písaře knížectví opavského. Také mnozí další majitelé Bělé byli významnými zemskými úředníky.
Od roku 1607 po vojenském pokoření Opavy nastoupila do řady majitelů Bělé tvrdá rekatolizační skupina z řad cizinců. V roce 1612 spojil Zikmund Falkenhon z Glošku Bělou se Sudicemi a roku 1774 Hennové z Henneberku spojují ves s panstvím Dolní Benešov. Poslední majitelé vsi Rothschildové v obecních rybnících a nádržích provozovali umělý chov pstruhů. Po připojení k ŠR v roce 1920 měla Bělá rozlohu 284 ha, 448 obyvatel, 70 domů, mlýn, dvůr, hájovnu, hostinec, krejčího a obuvníka.

V obci byl v roce 1932 vystavěn kostel sv. Jana Křtitele. V roce 1996 - 1999 byla provedena přístavba smuteční síně, chladírny, oratoře a věže. Kostel byl znovu vysvěcen v červnu 1999.

Obec Bělá byla k 1.1.1976 sloučena s Chuchelnou.
V dnešní době je opět samostatnou obcí.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.cmail.cz/obecbela

AKTUALIZACE: David Mužík (Infomorava.cz) org. 56, 31.03.2003 v 08:56 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA