PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Вторник 22.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Historie obce Klopina [ История (архивный документ) ]

Klopina (jednotné číslo, i když v místě a okolí se používá množného čísla, např. v Klopinách) má jméno, jehož původ je nejasný, domněnka o spojení s hornickou klopačkou či klepačkou je těžko přijatelná. V roce 1960 k ní byla připojena obec Veleboř, čímž se původní katastr o výměře 518 hektarů rozšířil na 1293 hektary a obě obce měly v roce 1991 583 obyvatel a 142 domy. Pečetní znamení obce tvořilo kolmo postavené krojidlo a radlice.
Klopina se rozkládá v mělkém údolí potoka Okenice (jinak Doubravky) a má střední nadmořskou výšku 306 m. Až do nedávné doby se stavebně dělila na dolní konec kolem křižovatky, kde silnice od Úsova odbočuje k Pískovu, a na horní konec při silnici směrem k Veleboři. Vesnice si udržovala poměrně stabilní počet obyvatel; v roce 1900 jich zde bylo 478 v 72 domech. Tento stav se v české vesnici (v roce 1930 se zde hlásilo jen 17 občanů k německé národnosti) příliš nezměnil ani po nacistické okupaci, takže v roce 1950 zde bylo napočítáno 385 obyvatel a 100 domů. Při posledním sčítání v roce 1991 tu bylo již opět 466 obyvatel a 103 domy.
Již od první zmínky v pramenech z roku 1335 patřila Klopina k hradu v sousedním Úsově, s nímž pak sdílela další osudy až do roku 1848. Na dolním konci dodnes existují budovy bývalého dvora, který je doložen od 16. století a není vyloučeno, že byl postaven na místě zaniklé vsi Stříteže; ta je doložena až v 15. století a zanikla či spíše splynula s Klopinou po třicetileté
válce. Podle lánového rejstříku z roku 1677 byla ves po válečném zpustošení opět osídlena, protože zde bylo 19 usedlých, z toho sedm nových usedlíků, a tři pusté domy. V roce 1834 bylo v Klopině zjištěno 63 domů a 451 obyvatel. Tehdy se v katastru směrem k Polici dolovala určitou dobu železná ruda. Škola zde existovala již roku 1789.
Klopina zůstala i po roce 1848, kdy byla připojena k soudnímu okresu Mohelnice a politickému okresu Zábřeh, zemědělskou obcí. Pozemky dvora lichtenštejnského velkostatku byly po roce 1918 zčásti rozparcelovány mezi drobné nabyvatele. Za první republiky se nezanedbatelná část obyvatel přiklonila k českobratrské církvi evangelické s v politickém spektru se nejvíce uplatnily strana agrární a sociálně demokratická.
V dnešním klopinském a také v sousedním velebořském katastru je značná část plochy věnována sadům s různými ovocnými stromy a keři. JZD v Klopině vzniklo v roce 1952 a na rozdíl od mnohajiných hospodařilo úspěšně, takže se k němu začala připojovat další družstva z okolí; nejprve bylo v roce 1961 integrováno družstvo ve Veleboři, o deset let později v Lipince. K největší změně došlo v roce 1975, kdy se sdružila již částečně integrovaná zeměděl-ská družstva v Klopině, Úsově, Rohli, Polici a Třeštině. Tak vznikl rozsáhlý komplex, který obhospodařoval přes 4000 hektarů zemědělské půdy; nesl sice název Úsovsko, ale od roku 1982 byla za sídlo zvolena Klopina, kde byly vybudovány i různé administrativní a hospodářské objekty, v posledních letech zejména na sušení a zpracování ovoce. Vedle sídla zemědělského družstva zůstal v roce 1990 v obci jeden obchod a hostinec. Je zde poměrně nový kulturní dům, koupaliště a základní škola s nižšími třídami.
V Klopině se narodil předčasně zesnulý publicista Artuš Drtil (1885 až 1910).

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 49, 01.08.2003 v 07:48 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA