PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Středa 11.12.2019
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Stará lékárna Vidnava

Lékárna s prozaickým názvem " U černého orla" byla založena 15.července 1769 italským lékárníkem Janem Sarkanderem Bonorou. Její malebná novorenesanšní budova dominuje východní části vidnavského náměstí.

Svým interiérem patří k nejmalebnějším ze všech sedmi lékáren jesenického okresu. V současné době proběhla u příležitosti jejího významného výročí založení vnější rekonstrukce celé této historické budovy jejím majitelem, včetně zrestaurování sošek dcer boha Aeskulapa, které zdobí čelní štít novorenesanční stavby.

Interiér lékárny ve Vidnavě byl zařízen zcela v secesním stylu podle vídeňského vzoru již na raném začátku 20.století magistrem Eugenem Fromelem. Podle informací současného majitele a provozovatele lékárny Víta Starého je budova jedinou provozovanou originální secesní lékárnou v České republice. Její někdejší majitel Fromel zde nechal zhotovit secesní stojánky a regály dominující celé přední části interiéru. Je proto s podivem, že lékárna ještě nebyla prohlášena za kulturní památku. Protože je však významnou součástí městské památkové zóny Vidnavy, byla i její současná rekonstrukce konzultována s památkáři a referátem regionálního rozvoje okresního úřadu v Jeseníku.

První majitel licence na lékárnu ve Vidnavě a její původní zakladatel Jan Sarkander Bonora vedl lékárnu až do roku 1796. V tomto období byla nyní malá obec jedním z významných středisek celého kraje, proto mohla vidnavská lékárna vůbec vzniknout. Obtížným obdobím procházela začátkem 19.století, kdy byl její provoz přerušen. O novou licenci pak požádal magistr Thomas Nowotny, která mu byla na jaře roku 1822 udělena. Název "U černého orla" byl zařízení ponechán. Dalšími dlouhodobými majiteli byli Josef Tropper, Eugen Fromel a Adalbert Kirchner.
Války ani poválečná období se na této vidnavské části památkové zóny nijak negativně nepodepsaly. Interiér i exteriér nazaznamenaly žádných výraznějších změn a tento stav trvá i nyní, kdy lékárnu vlastní rodina Starých.

Převzato z Jesenického týdeníku č.28/1999 (Vidnavská lékárna - 230 let)

KONTAKTNÍ ADRESA:

Stará lékárna Vidnava
Vidnava 40
790 05 Vidnava
Česko (CZ)
tel: (+420) 584 435 114

LOKALIZACE


Typ záznamu: Stavební památka
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 02.04.2004 v 13:31 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA