PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Čtvrtek 18.04.2024
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Historie motorestu Skřítek [ Historie (archivní dokument) ]

Historie motorestu Skřítek
Horské sedlo Skřítek, ležící v nadmořské výšce 877 m, odděluje nejjižnější část Hrubého Jeseníku od Hraběšické hornatiny na jihozápadě, kde nejvyšší vrchol - Kamenný vrch - se tyčí jen do výše 952 m. Přes sedlo vede silnice, spojující východní část severní Moravy se západní, konkrétně Rýmařov se Šumperkem. Sedlo Skřítek je asi 2,5 km dlouhá a několik desítek metrů široká plošina, na jejímž počátku (ze strany od Šumperka) se nachází poměrně známý motorest, zvaný Na Skřítku.

Historie hostince Na Skřítku (německy Berggeist) je však nejméně o sto let starší. Již v letech 1839 - 42 byla přes sedlo postavena stavební firmou bratří Kleinů císařská silnice z Rýmařova do Šumperku (Römerstadt - Mährisch Schönberg). V polovině 19. století pak zde byl vystavěn zájezdní hostinec Berggeist. Silnice sloužila zejména k dopravě dříví do sobotínských železáren. Po rozmachu železnice ztrácela tato silnice svůj význam a teprve rozvoj turistiky v 50. a 60. letech 20. století probudila toto místo opět k životu.

Jednota Zábřeh na Moravě tu v r. 1966 vybudovala na místě původního hostince nový motorest. Přesto, že neposkytuje ubytování, už jen svou existencí s možností stravování (počet míst u stolu se v průběhu let pohyboval mezi 80 - 100 místy) a ostatním vybavením vytvořil velice potřebnou základnu pro letní i zimní turistiku v této oblasti. Příjemný interiér budovy, doplněný o dřevěné plastiky a obraz z vypalovaného dřeva od akademického sochaře Jiřího Jílka, výrazně umocňuje dobrý pocit z návštěvy motorestu. Dílem stejného autora je pak i kamenná skulptura skřítka před motorestem.

V posledních letech získal Skřítek novou tradici. Stal se místem startu a cíle hromadného lyžařského vytrvalostního závodu "Jesenická sedmdesátka", který se podle sněhových podmínek pořádá každý rok v březnu.

Velká část sedla je chráněna jako Státní rezervace Rašeliniště na Skřítku. Jde o rozsáhlé rašeliniště. Nachází se zde chráněná tundrová květena, na jeho východním okraji je uměle vysázená kosodřevina a jako celek působí coby obrovský rezervoár vody.

Sedlo Skřítek leží na křižovatce několika turistických a lyžařských tras.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Uživatel 490 (Archivní záznam) org. 49, 01.10.2004 v 15:06 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA