PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Понедельник 14.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Znak a prapor obce Nivnice [ Герб и флаг ]

Nivnice získala právo na užívání znaku a praporu dne 21. dubna 1994, kdy byl všemi hlasy heraldické komise v parlamentu bez jediné připomínky přijat návrh znaku a praporu obce Nivnice. Autorem tohoto návrhu byl pan Jiří Louda z Olomouce.


Historické podklady pro tvorbu znaku
Znakové privilegium nebylo Nivnici nikdy vydáno. Na nivnických pečetích o průměru 35 mm, otištěných z typáře zhotoveného roku 1640 a užívaného ještě v 18. století, je v pečetním poli štít se třemi souměrně rozdělenými pruhy. Nad štítem je letopočet 1640, opis mezi dvěma linkami zní SIGILLVM PIDINIVNICZZ. Tři pruhy ve vrchní polovici štítu měli v erbu páni z Kunštátu, kterým Nivnice s ostatním zbožím kláštera vizovického v letech 1483 - 1526 s malými přestávkami patřila a za jejichž vlády se stala městečkem.
28. 3. 1592 se podle zásadních nepřímých důkazů narodil v Nivnici J. A. Komenský, který se rozmanitě hlásí k svému kraji. Na studiích v Herbornu a Heidelbergu se zapsal jako Nivnický (Nivanus, Nivnicensis). Avšak teprve stařecký podpis je slavnostně úplný. Vrací se k začátkům, na nichž tolik záleží, k synovskému vztahu, rodné Moravě a k příjmení otcovu - Segeš. Toto bylo uvedeno ve věnovacím přípise zamýšlené práce Všenáprava vlasti z 31. 3. 1670 zapsaný v Clamores, který Komenský napsal na sklonku života, a který je uznáván v zásadě jako největší nepřímý důkaz, podle něhož se za místo narození považuje v odborných kruzích Nivnice.

Tento přípis je uveden takto:
Dedikací: Milé matce mé vlasti, zemi Moravské jeden z věrných synů jejích...
Jan Amos Segeš Nivnický po otci zvaný Komenský... Navraceni k milosti boží a dřevnímu květu i prospěchu v moudrosti etc. srdečně vinšuje...

(Clamores Eliae, 1665 - 1670)


Symbolika erbu s iniciálami našeho rodáka jsou dalším prvkem zvýznamnění naší obce a proto se domníváme, že užití této symboliky je na místě.

Při vytváření obecního znaku bylo přihlédnuto k tradičnímu znamení - znaku pánů z Kunštátu, který je v současnosti užíván i dalšími obcemi, jm. městem Vizovicemi, ale také k památce místního rodáka J. A. Komenského, jehož tradice je v obci živá.

ZNAK: Ve stříbrném štítu pod třemi vrchními černými pruhy kosmo položená červená kniha se zlatou ořízkou a zlatými iniciálami J. A. K., přes ni šikmo zlatý brk.


PRAPOR: List tvoří červený svislý žerďový pruh rovný 1/3 délky listu a bílé pole se třemi černými vodorovnými pruhy v horní části v poměru 1:1:1:1:1:5. Poměr šířky k délce je 2:3.

(c) 1994, Jiří Louda

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.Nivnice.cz

Typ záznamu: Герб и флаг
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 09.09.2003 v 15:44 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA