PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Středa 16.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Svatopluk Šebek a festival Polabská vonička

Svatopluk Šebek (1926 - 1996)
Nemusí to být vždy řada publikací, abychom ocenili práci jednotlivce. Někdy stačí jedna poučená a velmi podrobně zpracovaná sbírka, která sehraje významnou roli v poznání kulturního odkazu regionu. A taková je právě sbírka Svatopluka Šebka Lidové písně a tance Nymburska, vydaná Kabinetem muzejní a vlastivědné práce Krajského domu osvěty v roce 1959. Obsahuje materiál ze sběrů S. Šebka datujících se od roku 1944.
Najdeme v ní řadu zajímavých poznatků týkajících se nejen historie Nymburska, ale i lidových písní a jejich sběratelů v této oblasti. Dozvídáme se, že v polabské lidové muzice byl důležitým a charakteristickým nástrojem cimbál. Šlo o nástroj malých rozměrů, bez tlumící mechaniky a nosil se zavěšený na rameni. Charakteristickým znakem muziky bylo i využití horny menší velikosti, která často spolu s basou zdůrazňovala rytmickou stránku tance s proměnlivým taktem - mateníků, které dominují v celém středním Polabí. A významnou součástí sbírky jsou samozřejmě zápisy tanců.
Tou malou připomínkou cenné publikace jsem chtěla připomenout osobnost Sváti Šebka, o které s výjimkou nymburských občanů málokdo ví. Nenašli jsme o ní ani zmínku ve Slovníků folklorního hnutí v Čechách, vydaném v roce 2000 Ústavem lidové kultury ve Strážnici. Letos totiž uplynulo 80 let od narození Svatopluka Šebka.
Narodil se v rodině významné osobnosti nymburského kulturního života - tamního stavitele Otakara Šebka. Malý Sváťa se v rodině často setkával, díky hudebním zájmům otce, s hudebníky a zpěváky a tak není divu, že ho hudba od dětství přitahovala. Začal se učit na klavír, brzy ovládal hru na dudy, varhany, učil se i zpívat. Působil v nymburském pěveckém sboru Hlahol, zajímal se o lidové písně, které nejen sbíral, zapisoval, ale i upravoval. Výrazně se zasloužil i o založení Polabského národopisného muzea v Přerově nad Labem. Když se v roce 1927 díky iniciativě a neutuchajícímu úsilí Oldřicha Kusovského podařilo založit v Nymburce tzv. Polabskou voničku jako mezinárodní setkání dětských školních folklorních souborů, nikdo nepochyboval o tom, že tato akce musí připomenout i osobnost Sváti Šebka. Letos tomu bylo 15. a 16. září 2006.
A tak tedy má Polabská vonička i spolunázev Šebkův Nymburk. Byla to možnost ocenit práci tohoto skromného folklorního nadšence a připomenout jeho osobnost i širší veřejnosti. Svatopluk Šebek nás bohužel opustil právě před deseti lety. Zlatý nymburský lev - nejvyšší ocenění města Nymburk - mu byl udělen loňského roku již Im memoriam.

Eva Rejšková
časopis Folklor 5/2006, Galerie osobností národopisu

Zveřejněno 21.11.2006 v 21:06 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA