PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Čtvrtek 17.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Ocenění manželů Smutných

Časopis Folklor 6/2006
Město Veselí nad Moravou předložilo v srpnu 2006 návrh na udělení Ceny Jihomoravského kraje Vlastě a Jaroslavu Smutným, za jejich celoživotní činnost v oblasti folkloristiky a především za sběr lidových písní, jejich propagaci a šíření (zakládání a vedení souborů lidových písní a tanců v regionu, vydávání zpěvníků lidových písní) a tvorbu nových písní.
Ve středu 27. září 2006 na slavnostním večeru pořádaném v Městské divadle ve Znojmě, byla udělena cena manželům Smutným a dalším osmi významným osobnostem.
Při sběru lidových písní manželé Smutní postupovali moderními sběratelskými metodami. Neřídili se výběrovými hledisky, ale zapisovali všechny písně, od nejstarších balad přes písně milostné, obřadní a zvykoslovné, až po písně taneční. Díky jejich sběratelské aktivitě na dříve opomíjeném Veselsku zůstala i pro nás zachována v lidových písních ukrytá poezie, temperament, invence, moudrost a životní filosofie našich zemědělských předků.
Od roku 1972 v našem městě vedli soubor lidových písní a tanců Radošov. Jsou autory mnoha tanečních a pěveckých pásem. Na několik generací členů Radošova přenesli svým osobním příkladem a zaujetím lásku a obdiv k lidovému umění. Činnost souboru přinesla také obohacení kulturního a společenského života města i celého regionu (odchovanci souboru pokračují i v okolních obcích).
Jaroslav Smutný od roku 1983, kdy vznikla 1. přehlídka dětských zpěváčků lidových písní pod názvem Stuha Slávka Volavého, později přejmenovaná na Slovácká stuha, přepisuje textově i notově písně dětských interpretů. Jako muzikant ovládající nástroje kontrabas a akordeon vychovává ve Veselí nad Moravou mladé muzikanty cimbálových muzik, postupně vedl již 4 dětské muziky, každou cca 6 let.
Vlastní tvorba manželů Smutných vzniká z jejich vnitřní potřeby a navazuje na tradice Slovácka. Nikdy nebyla motivována touhou po slávě, naopak, většina jejich písní již zlidověla, aniž by kdo věděl, že jsou to písně autorské. To je největším potvrzením jejich kvality.
Kulturní, společenská a vydavatelská činnost manželů Smutných byla vždy vykonávána obětavě a nezištně. Navíc v éře nedávno minulé byla spojena i s překonáváním mnoha překážek.
V roce 2002 byla Vlastě a Jaroslavu Smutnému udělena za jejich významnou činnost Cena Města Veselí nad Moravou. V závěru roku oslavili manželé Vlasta a Jaroslav Smutní zlatou svatbu.

Tatiana Pálenská

DALŠÍ INFORMACE: SMUTNÍ Vlasta a Jaroslav

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 14.01.2007 v 20:15 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA