PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Úterý 19.03.2024
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Už ví, na co lákat turisty. Na zlatorudnou štolu.

Prodat svou staletou zlatokopeckou minulost ? Ve středověku slavné město Zlaté Hory na Jesenicku to stále neumí. Muzeum, kopie zlatorudných mlýnů a závody v rýžování zlata, to je pořád malá nabídka.
V nejbližších letech ji proto tamní radnice hodlá rozšířit o prohlídku podzemní štoly.
"Ze zlatokopecké historie musíme vytěžit mnohem víc. Zpřístupněním jedné ze štol chceme nový trend odstartovat a navázat na slavnou historickou minulost," sdělil starosta města Zlatých Hor Milan Rác. Radnice už požádala o o peníze na plán toho, jak štolu zabezpečit, aby byla pro turisty bezpečná. "Chceme využít takzvaných Norských fgondů. Z těch bychom chtěli získat peníze i na úpravu štoly," řekl Rác.
Z několika podzemních systémů středověku se turistům zřejmě jako první otevře štola zvaná Poštovní. "Není ve Zlatých horách sice nejstarší , zato je pro turisty nejpřístupnější a patří k nejzajímavějším. A taky náklady úpravu by byly nejnižší," zdůvodnil výběr nadšenec zlatorudného podzemí Jan Kotris. Poštovní štola podle něj vznikla na rozhraní patnáctého a šestnáctého století. "Patřila k těm velmi výnosným. Těžilo se tam intenzivně a se ziskem až do devatenáctého století, kdy tu práce skončily, přiblížil Jan Kotris.
Štola, ale sloužila ještě několik desítek let po druhé světové válce, kdy zlatorudné podzemí obohatily ohromné podzemní chodby a sály vysekané při posledních pokusech vytěžit zbytky zlata. Nyní se tu léčí děti s dýchacími problémy. "Dříve šachta sloužila pro nový podzemní systém jako odvětrávací, " uvedl Kotris.
Několik stovek metrů Poštovní štoly, ale hlavně ukrývá výrazné stopy po středověké těžbě. "Je tu například sklad trhavin," říká tajuplně Kotris. Nešlo však o zásobárnu střelného prachu. Je to zásobárna dřevěných klínů, dnes už téměř zkamenělých.
"Stěny se tehdy rozpálily ohněm, potom se polévaly studenou vodou. Do vzniklých puklin vráželi horníci dřevěné klíny," popsal Kotris.
Uvnitř je i pozůstatek dřevěného čerpadla a dřevěného potrubí, kterým se voda čerpala z podzemí. Zachovala se i část chodeb, které horníci zajišťovali odtěženým kamenem.
"To byla skutečně odborné kamenická práce. Tehdy nebylo zvykem hlušinu vyvážet ven. Zase se ukládala nebo využívala k zajištění chodeb", řekl Kortis.
"Zpřístupněním jedné se štol chceme navázat na slavnou hornickou minulost," řekl Milan Rác, starosta Zlatých Hor.
Rostislav Hányš
MF DNES ze dne 7.srpne 2007
DALŠÍ INFORMACE: Zlaté Hory

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 13.08.2007 v 09:55 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA