PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Středa 02.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

V kapli byla mše poprvé od války

Polák Ryszard Brzezinskl se už nemohl dívat na chátrající tři století starou kapli v Pelhřimovech, která kvůli poválečnému odsunu obyvatel zůstala opuštěná a zapomenutá. Přestože kaple leží na českém břehu hraničního potoka, a tedy v sousedním státě, věnoval své peníze i volný čas její záchraně. Svým nadšením strhl spolupracovníky na české i polské straně. Kaple už má statické zajištění, novou střechu i novou madonu. V sobotu byla slavnostně vysvěcena.
Zatímco v českých Pelhřimovech se dosídlení nezdařilo a celá opuště- i ná obec s desítkami domů byla zbourána, na polském břehu v Pielgrzymo-wě lidé žili dál. Pelhřimovy a Pielgrzymow ale po celá desetiletí oddělovala j uzavřená hranice, takže mezi nimi nebyly žádné kontakty. Až díky Schen-genu se zapomenuté pohraniční regiony propojily a začaly lákat množství | výletníků a cyklistů.
Chátrající kaple není zakreslena v katastrální mapě, a úředně vlastně neexistuje. Ryszard Brzezinski se rozhodl kapličku zarostlou v džungli opravit a zachránit pro budoucí generace. Našel spolupracovníky na české i polské straně hranice. Madonu pro tuto kapli například zadarmo navrhla a vymodelovala krnovská výtvarnice Renata Charousková. Ta si v sobotu 7. srpna | nenechala ujít historický okamžik, když v kapli poprvé od války byla slou- ’ žena mše. „Měla jsem jako autorka modelu trochu obavy, jak bude vypadat finální podoba madony. Zejména kolorování je krok, který může hodně po-kazit. Výsledek nevypadá špatně, ale stejně ještě navrhnu pár detailů, jak by se měla madona podle mých představ dotvořit, “ uvedla Renata Charousková při pohledu na pelhřimovskou madonu.
„Jména těch, kteří tuto kapličku postavili, dávno upadla v zapomnění. A i kdybychom je znali, je jisté, že už nejsou mezi námi. Zůstaly po nich ale tyto j kamenné zdi kapličky a jejich prostřednictvím k nám po staletích promlou- 1 vá poselství dávných stavitelů: toto je místo, kde má být vzdávána úcta Panně Marii a chvála Bohu, “ popsal ve svém kázání symboliku obnovené kaple ! kněz ze Slezských Rudoltic Marian Nowak, podle kterého jsme se stali svědky zmrtvýchvstání tohoto poselství ukrytého v kapličce.
„Po válce zde úž nikdo Boha nechválil, ale nyní už jen pouhý pohled na kapli bude opět obracet myšlenky kolemjdoucích k Bohu. Kaple zahrnutá péčí místních, Čechů i Poláků, bude symbolem jejich víry. Ještě nedávno se při pohledu na ruinu kapličky zdála být naše víra mrtvá, ale dnešní den je důkazem, že žije, “ uzavřel Marian Nowak a pak kapli požehnal. Kněz Marian Nowak ze Slezských Rudoltic vysvětil pelhřimovskou kapličku a také zde sloužil mši. Byl to historický okamžik: první bohoslužba,která zde byla sloužena po válce.
Krnovské noviny Region
ze dne 10.srpna 2010
Fidel Kuba
Zveřejněno 27.10.2012 v 18:25 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA