PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Čtvrtek 18.04.2024
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Svatojánská noc s Jaroslavem Hutkou

V sobotu 24. června od 19 hodin do půlnoci uvede Muzeum lidových staveb v Kouřimi národopisný pořad Svatojánská noc. Svátek sv. Jana Křtitele uctíme dle tradice hudbou a tancem, pálením svatojánského ohně k zahnání draků, neopomeneme ani kouzelné byliny. Večer vyvrcholí koncertem lidových písní v podání Jaroslava Hutky.
Ředitel Regionálního muzea v Kolíně, Mgr. Vladimír Rišlink: „Oslavy svátku sv. Jana Křtitele souvisí s letním slunovratem (21. června) a s počátkem léta. Podle lidových představ toto období přechodu otvírá prostor pro působení nadpřirozených sil, a dochází tedy k prolínání tohoto světa se světem nadpřirozených bytostí…“
Od 19 hodin do setmění odhalíme tajemství svatojánské noci, jak je vnímali naši předkové. Návštěvníci se poučí o moci magických bylin, které jsou součástí magie období okolo slunovratu a budou si moci uvít pelyňkový věnec za účelem věštění.
Ve 21:30 zapálíme oheň a národopisný soubor Kohoutek z Chrudimi zatančí výběr ze svého repertoáru:
Tance ze Sadské je taneční pásmo inspirované okolím obce Sadská na hranici východních a středních Čech, z níž se zachovala výjimečně bohatá písňová sbírka, Člověče, kdož jsi kolivěk se věnuje vnímání smrti jako součásti života, i když její přítomnost cítíme s jistými obavami z neznámého, tajemného, temného, Nesahej mi na kolínka je výběr lechtivých, ale o to autentičtějších písní ze sbírek Jana Janíka z Bratřic a ze sbírky Kryptadia Karla Josefa Obrátila. Nezatančí si jen účinkující, ale i všichni tancechtiví diváci…
Vrcholem večera bude koncert letošního jubilanta, písničkáře Jaroslava Hutky, který zahraje lidové písně ze své nejnovější i staré tvorby se zvláštním důrazem na staré moravské balady ze Sušilovy sbírky, balady kouzelně posvátné a posvátně pohanské.

Lidové zvyky svatojánské noci

Již od středověku bylo nejen v českých zemích rozšířeným zvykem pálení svatojánských ohňů, sloužících jako prostředek k zahnání draků, kteří o slunovratu svým jedem mohou otrávit studny a prameny. Obecně však byl tento zvyk vykládán jako pocta sv. Janu Křtiteli a spojován se zábavami svobodné mládeže. Pálení ohňů, provozované večer na otevřených prostranstvích nebo návrších za vesnicí, doprovázelo hodování, tanec, metání žhavých polen, skákání přes plameny (podařený skok věští šťastné manželství), nebo společné válení se po svahu.
Se zábavami při pálení svatojánských ohňů souvisí také sběr bylin, především pelyňku – černobýlu, zvaného také „bylina svatého Jana“. Mládenci je před návratem domů většinou odhazovali do ohně, dívky si je často odnášely k provozování věšteb. Svatojánský věnec položený do postele pod polštář měl dívce ve snu vyvolat podobu budoucího manžela. Věnce se také vhazovaly do vodních toků pro věštění pravděpodobnosti sňatku.
Vstupné: 120Kč, snížené 80 Kč, rodinné 320 Kč.

Petr Tyc
pracovník pro vztah s veřejností
Regionální muzeum v Kolíně, p. o.
tel.: +420 777 025 721
muzeumkolin.cz, skanzenkourim.cz, muzeumkourimska.cz
Další informace:
http://www.skanzenkourim.cz/
Dění v muzeu můžete sledovat na: https://www.facebook.com/SkanzenKourim

Zveřejněno 12.06.2017 v 00:57 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA