PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYBRNO A OKOLÍ HANÁ LITOVELSKÉ POMORAVÍ NÍZKÝ JESENÍK HRUBÝ JESENÍK ŠUMPERK OKRES JESENÍK HLAVNÍ STRANA OKRES PŘEROV OKRES PROSTĚJOV OKRES OLOMOUC ŠUMPERK OKRES JESENÍK ČESKÁ REPUBLIKA
Pondělí 21.07.2025
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Krajský REJSTŘÍK
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Olomoucký kraj
Zajímavosti kraje
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
Sdružení a spolky
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality a zprávy
Kalendář akcí v kraji
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Veletrhy a výstavy
Kongresy a konference
LÁZEŇSTVÍ
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
FOLKLÓR A TRADICE
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, motoresty
Penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
OBCHOD A SLUZBY
  Služby motoristům
Služby
Obchod
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti k prodeji
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Bílá Hlína a lidové tradice

Folklorní festival
Bílá Hlína se rozkládá na mírném návrší, 5 km severozápadně od Mnichova Hradiště. Je jednou z nejmladších obcí okresu Mladá Boleslav. První tři domy zde byly postaveny v roce 1712. Koncem 18. století čítala obec již 33 domů a přes 200 lidí. Největšího počtu obyvatel dosáhla Bílá Hlína koncem 19. století, kdy zde žily téměř tři stovky lidí. Ve 20. století, kdy venkovské obyvatelstvo stěhovalo za prací do měst, poklesl počet lidí i v této obci. Po II. světové válce odešlo 85 bílohlínských občanů osídlovat pohraničí a v obci žilo jeden a půl stovky obyvatel. V současné době žije v obci trvale 100 lidí.
Bílá Hlína
Pohled na východní část obce
I když historie Bílé Hlíny je poměrně krátká, je zajímavá. V letech 1827 - 1831 zde často pobýval známý loupežník Václav Babinský. Dokládají to i vyšetřovací spisy při jeho obžalobě z roku 1839. V okolí obce probíhaly v roce 1866 boje rakousko-pruské války. V 80. a 90. letech 20. století se stala Bílá Hlína známá v širokém okolí tradičními lidovými zvyky, z nichž největší věhlas získaly masopustní průvody a máje. Návštěvníci mohli obdivovat nejen pohostinnost místních obyvatel, ale také lidové kroje, písně a tance. Prosto se obec rozhodla v roce 2003 uspořádat první ročník festivalu folklórních souborů. V loňském červnu zde vystoupily soubory z Pojizeří Šafrán a Šafránek z Jablonce nad Nisou, Furiant a Kominíček z Malé Bělé. Nyní se bude v sobotu 29. května konat již druhý ročník, tentokrát s mezinárodní účastí. Vystoupí se lužickosrbský soubor z obce Wudwor v Německu. Český folklór budou reprezentovat opět Šafrán z Jablonce nad Nisou, Furiant z Malé Bělé a dětský soubor Kominíček rovněž z Malé Bělé.
Festival začíná v 15 hodin na místním hřišti a od 18 hodin je pro návštěvníky připravena lidová veselice. Obec Bílá Hlína tak připravila pro místní občany, ale i pro návštěvníky z širokého okolí další akci, která přispěje obohacení naší kultury a pobavení nás všech. Že to v této obci umí, dokazují pravidelně i při jiných příležitostech. V loňském roce to bylo např. slavnostní otevření opravené studánky, prázdninové dny pro děti apod.
Bílá Hlína
Pohled na obec
O tom, že je v Bílé Hlíně hezky, se můžete přesvědčit návštěvou festivalu folklórních souborů v sobotu 29. května

PhDr. Jaromír Jermář
Etnolog Muzea Mladoboleslavska

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

02.08.2005 v 12:54Libuše Hrubá

Jen tak dál. Držím Vám palce.Ať Vám dobrá parta vydrží.Ráda bych si s Vámi vyměnila názory, protože jsem se do podobných aktivit také pustila.


DALŠÍ INFORMACE: Bílá Hlína
Zveřejněno 25.05.2004 v 08:03 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA